תערוכות

בן סיימון / חי צומח דומם

התערוכה תוצג בין התאריכים 31.10.19-6.1.20

בתערוכה חי צומח דומם מציג בן סיימון שתי סדרות, האחת של דיוקנאות והשנייה של פעילות יומיומית, שמתקיים בהן מתח בין תמימות לתחכום. העבודות נעשו בסגנון המדמה ציור של ילד או מתבגר, חלקן גדולות ממדים, והן מתאפיינות באקספרסיביות, הומור, צבעוניות מודגשת ומרקם עשיר. הדמויות המופיעות בעבודות הן כולן צעירות, ובתוכן בולטת קבוצת דיוקנאות גברים, שחלקם מלווים בחיית מחמד.

בדימויים ההומוריסטיים והתמימים לכאורה חבויים מסרים ורעיונות קיומיים. הארעיות של הקיום למשל משתקפת בציור של מפגש משפחתי בסוכה שמשתתפיו מפנים את פניהם אל צלם בלתי נראה, כדי להנציח את המעמד החגיגי שעוד רגע יחלוף. המורכבות של המצב האנושי באה לידי ביטוי בעיצוב לא סימטרי (בצורה, בצבע ובגודל), משעשע ומטריד כאחד, של העיניים בציורי הדיוקן. 

ואילו יחסו הדואלי של האדם לטבע ולבעלי החיים משתקף בדימוי של שיירת מכוניות המשתרכת בדרך אל הטבע, ותוך כך דורסת ומזהמת אותו, או בדימוי של ילדים הצופים בהתלהבות בסוסים, הכלואים בין גדרות מכלאה. בהקשר לכך יש לציין כי האמן מציג גם תמונה הפוכה, אידילית באופייה, של סוסים בטבע הפתוח, על רקע גבעות ירוקות מצמחיית אביב.

בתערוכה בולטות שתי מגמות סגנוניות. הראשונה מאופיינת בקו חופשי וספונטני ונדמית לציור של ילד. מגמה זו קושרת בין סיימון לבין אמנים כמו פאול קליי, חואן מירו וז'אן דובופה האירופים ואריה ארוך ורפי לביא הישראלים, שעבדו בהשראת ציורי ילדים והרחיבו בכך את גבולות האסתטיקה. 

המגמה השנייה, המאופיינת בתכנון והבנייה, נדמית לציור של מתבגר המבקש לציין "נכון", בדומה לציורי מבוגרים. מגמה זו, החדשנית יותר, מרחיבה עוד את גבולות האסתטיקה.

בן (בנימין) סיימון, תושב ראשון לציון, נולד ב-1974 בלונג איילנד, ארה"ב. הוא גדל והתחנך בבית דתי אורתודוכסי מודרני ובשנת 2004 עלה לישראל. מילדות גילה כישרון ציור, בפרט בתחום הקריקטורה.
הכשרתו האמנותית כוללת לימודי ציור מתקדמים במסגרות שונות, בהן Boulder Academy of Art, Colorado University, Queens College ו-Rhode Island School of Design. בנוסף הוא השלים לימודי תואר ראשון בתולדות האמנות ובציור באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. במהלך השנים הציג בתערוכות יחיד ותערוכות משותפות רבות בארץ ובארה"ב.

דבורה גולדברגר

בדבר רכישת עבודה, נא לפנות לאמן 054-5216279

דילוג לתוכן