תערוכות

לזלי זקס / השמיעיני את קולך

פתיחה 30.8.19 נעילה 28.10.19

לזלי זקס היא אמנית ופעילה חברתית, אשר שמשה כמנכ"לית ארגון נשות הכותל במשך עשר שנים. בתערוכתה השמיעיני את קולך היא מציגה עבודות המתמקדות בנושא המגדר ובצדק חברתי.

בתחום המגדרי מתייחסת זקס לשינוי שחל במערכת הצבאית ובמערכת הדתית, הנחשבות לגבריות באופן מובהק. את השינוי במערכת הצבאית מייצגים כאן שני דימויים – האחד של חיילות צוהלות המשמשות כמדריכות טנקים, שלגופן סרבל "גברי", והשני של חייל קרבי בדרכו לבסיס, רובה על ברכיו וידיו עוסקות במלאכת הסריגה "הנשית".

את השינוי שחל במערכת הדתית מייצגת סדרת דימויים של נשות הכותל במהלך טקסים דתיים שהן מקיימות ברחבת הכותל, עוטות טלית, כיפה ותפילין, וזאת בניגוד לעמדת הזרם החרדי והחרדי-לאומי הנאבק בהן, המתירות זאת לגברים בלבד. ציורי הנשים מאופיינים בצבעוניות רכה ונעימה לעין, שמשקפת את הלכידות והאהבה בין נשות הקבוצה, כמו גם את האופי הנשי שהן מעניקות למעמדים הללו, בשונה אולי, מהאופי הגברי שמשקף דימוי של ארבעה חיילים מתפללים שחרית.

זקס מתייחסת גם לאי שוויון מגדרי כפי שהוא בא לידי ביטוי בחברה המוסלמית. היא עושה זאת בתיאור, תמים לכאורה, של בילוי על שפת הים, שנשים מוסלמיות מופיעות בו כשהן יושבות על כסאות פלסטיק השקועים במים ומתבוננות ברוחצים בים, ובגדיהן הכבדים אינם מאפשרים להן את חופש התנועה שיש לנערה (המופיעה בקדמת התמונה), שיצאה זה עתה מן המים בבגד ים חושפני.

סדרת העבודות השנייה בתערוכה מוקדשת לנושא הצדק החברתי, או יותר נכון להיעדרו. כאן ניתן למצוא עבודות קודרות המתמקדות בדמויות משולי החברה, כמו למשל אדם הנובר בפח זבל בחיפוש אחר בקבוקים עם חובת פיקדון, על גב חולצתו מודפסת סיסמת בחירות של מפלגת הליכוד. בעבודות אחרות רואים נעליים בלויות וקרועות, שכפות רגלים מלוכלכות מבצבצות מתוכן, נערים דרי רחוב הישנים על המדרכה על מצע של קרטונים וכדומה. היעדרם המכוון של פני אדם בסדרה משקף את אבדן הזהות של האנשים האומללים הללו.

לזלי זקס, תושבת תל אביב, נולדה בדרום אפריקה וכשהייתה בת 5 עלתה משפחתה לישראל והתיישבה בעיר חיפה. היא שירתה בצבא בבית הספר למכי"ם, למדה לתואר ראשון בפילוסופיה וספרות באוניברסיטת חיפה ולימודי מלונאות בירושלים, שם הוכשרה לנהל בתי מלון. במהלך השנים שמשה כדוברת ארגון שדולת נשים, ולאחר מכן כמנכ"לית השדולה, כמנכ"לית המרכז הרפורמי לדת ומדינה, סגנית נשיא האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת, מנהלת בית שמואל–מרכז שמשון בירושלים, מייסדת ארגון "קשר" לקידום נשים עולות דוברות רוסית ועוד. זקס החלה להיות מעורבת מבחינה חברתית בתקופת לימודיה באוניברסיטה ופעלה רבות בהתנדבות בסיוע לנשים מוכות, נפגעות אונס, מעוכבות גט ועגונות. היא משמשת כסגנית יושב ראש התנועה הרפורמית ופעילה במניעת כפייה דתית. אל תחום הציור הגיעה לפני כשתיים עשרה שנים, ואת הכשרתה בתחום רכשה בסדנתה של האמנית דליה פורמן שגב ובהמשך אצל האמן אלכסנדר צ'רקוב.   
 

דבורה גולדברגר

לפרטים נוספים ומחירי היצירות – [email protected]
אתר – www.lesleysachs.art

גלריית תמונות

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים