תערוכות

פנינה פלר / לא מכאן

התערוכה תוצג בין התאריכים 5.3.20-20.4.20

בתערוכתה של פנינה פלר, לא מכאן, צפונים רעיונות על הטבע האנושי, המקבלים ביטוי סימבולי בסצנות חידתיות של יצירי דמיון. העבודות, הפתוחות לפרשנותו של הצופה, שואבות השראה מתרבויות קדומות, אמנות ילידית, ציורי ילדים, אמנות סוריאליסטית, סרטי הנפשה וספרות, ומתאפיינות בססגוניות, דקורטיביות, תמימות ונרטיביות. שפתה האמנותית הייחודית של פלר אינה משתלבת בזרמים האמנותיים המוכרים ונראה כי ניתן לשייכה ל"אמנות האאוטסיידרית".

בעבודות ניכרת התייחסות להתנהגות, לרוב שלילית, כמו התחזות, דורסנות, יהירות או דו-פרצופיות ולתמות של נשיות, גבריות, זוגיות, מיניות, חילופי תפקידים והורות, לצד מתן מקום לרגשות כמו עצב, התפרקות נפשית, תחושת נחיתות, אימה, אי שקט או בלבול. כל אלה נעשים תוך שימוש ביצירי דמיונה של האמנית – בני אדם ובעלי חיים מעוותים, גרוטסקיים או מפלצתיים. בעבודות בולטים גם בני הכלאיים, בעלי ראש אדם וגוף חיה, שהושאלו מאמנות המזרח הקדום בכלל, ומצרים בפרט. בתרבויות הקדומות ייצגו יצורים אלה יכולת גבוהה המשלבת תבונה אנושית ועוצמה חייתית, בעוד שאצל פלר נראה כי מדובר ביצורים המייצגים את הפן החייתי החבוי באדם. 

הדימויים בעבודותיה של פלר בולטים בעושרם ובגיוונם. נזכיר רק כמה מהם: דמות החתול החוזרת בווריאציות שונות מזכירה את בסתת האלה-חתולה המצרית שתפקידה להגן על תחום הבית; נערה שקווצות שערה מתבדרות ומתפתלות כנחשים סביב פניה ובידה צפרדע מזכירה הן את מדוזה מהמיתולוגיה היוונית והן את הצפרדע  מהאגדה "נסיך-צפרדע" של האחים גרים; העיטורים הרבים על פני הגופים יצירי הדמיון של פלר, והפנים דמויי המסכה, מזכירים אמנות ילידית; והחיבורים הלא הגיוניים בין מרכיבי העבודות מעלים על הדעת אמנות סוריאליסטית. 

ד"ר פנינה פלר, תושבת ירושלים, נולדה, גדלה והתחנכה בעיר חיפה, שם השתתפה בילדותה בחוגי ציור שהתקיימו במוזיאון הרמן שטרוק. במסגרת לימודיה באוניברסיטה התמחתה באגיפטולוגיה ומקרא. פרסמה ספרי מחקר ומאמרים רבים בנושאים אלה וזכתה בפרסים בינלאומיים בחקר והוראת היהדות. בתחילת דרכה עבדה כמורה בבית הספר הריאלי בחיפה ובהמשך כמרצה במוסדות שונים להשכלה גבוהה בארץ ובעולם. בתחילת שנות האלפיים, במקביל לעבודתה, החלה להשתלם בציור בסדנאותיהם של האמנים איליה קוץ, יעל רובין ורותי שגיא. בשנת 2011 בעקבות מחלת הסרטן בה לקתה, נטשה פלר את האקדמיה לטובת האמנות. בין האמנים שהשפיעו על דרכה היא מציינת את ליאו ריי הישראלי, המצייר בהשראת ציורי ילדים, ומתייחס בעבודותיו בעיקר לבני אדם ובעלי חיים (חתולים בפרט), וז'אן מישל בסקיאט, אמן גרפיטי אמריקאי, שמשלב ביצירתו האקספרסיבית מוטיבים מאמנות ילידית. בנוסף לשני אלה מזכירה פלר את מוזיאון "בית החלומות" (House of Dreams) בלונדון, בית מגורים שהוסב למוזיאון בידי בעליו, האמן סטיבן רייט, שגדש את חלליו באינספור חפצים בעלי ערך סנטימנטלי עבורו.

דבורה גולדברגר

העבודות למכירה. בדבר רכישה, נא לפנות לאמנית: 052-8323040 

גלריית תמונות

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים