תערוכות

נעמי קאסוטו / קוּרים

תערוכת מגזרות נייר

פתיחה 28.6.19 נעילה 26.8.19

בתערוכת מגזרות הנייר שלה קוּרים מציגה נעמי קאסוטו שתי סדרות המעלות תמונה של עולם מורכב ומאיים. בסדרה הראשונה, המוקדשת ברובה לסיפורי התנ"ך, מוצג הרעיון באופן חופשי ואקספרסיבי, ואילו בשנייה, המוקדשת למבנים ארכיטקטוניים, נעשה הדבר באופן מובנה יותר וגיאומטרי. מבחינה סגנונית, מייצגות העבודות גישה עכשווית בתחום המגזרות, המאפשרת חופש ביטוי מלא, בשונה מהמגזרת היהודית, ממנה צמחה האמנית, הכפופה לכללים של עיצוב ושל תוכן. 

הסדרה הראשונה, הגדולה מבין השתיים, נעשתה בהשראת שיעורי תנ"ך שמעביר הרב והדוקטור בני לאו. הסדרה מוקדשת לאבות האומה, שליטים ונביאים, שהמכנה המשותף להם הוא מורכבות אנושית וחיים דרמתיים. הדימויים מתייחסים לרגעים משמעותיים בחיי הדמויות, כמו למשל ברכת יעקב לבניו, משה מול הסנה הבוער, יונה הנביא בצל הקיקיון שיבש, יציאה לגלות ועוד. האופי האקספרסיבי של הדימויים נוצר על ידי אופן הגזירה האינטנסיבי והנלהב, כיווני התנועה המשתנים, ריבוי האלכסונים, שימוש מרובה בגווני אדום ושחור והדגשת מחוות הגוף והבעות הפנים של הגיבורים. כדאי לציין שהגיבורים נראים בעבודות כלכודים במצב שאין ממנו מוצא, כחרק בקוריו של העכביש, מוקפים ברשת קווי המגזרת הסבוכה והנפתלת.  

בסדרה השנייה, המוקדשת למבנים ארכיטקטוניים, מנציחה האמנית חזיתות בתי כנסת קיימים, שתוכננו בידי בעלה, הארכיטקט דוד קאסוטו, שזהו תחום התמחותו. אף כי מדובר בבתי כנסת מרשימים ומסיביים, הרי שאלמנטים שונים המופיעים ברקע, כמו למשל משולשים גדולים דמויי פירמידה, רשת קווים חסומה ונפתלת, צמרות עצים הנדמות ללהבות אש או ענן סערה שחור, יכולים להתפרש כרמז על סכנה האורבת ליהודים. עם זאת, תקווה לעתיד טוב יותר מגיעה מעבודה בעלת אופי אופטימי מהסדרה הראשונה, המוקדשת לחזון ישעיהו על אחרית הימים.   

נעמי קאסוטו, תושבת ירושלים, נולדה בצרפת בעיר שטרסבורג. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה הבריח אביה את משפחתו לדרום צרפת, ולקראת סיומה הבריח אותה לשוויץ. הוא עצמו נתפס בידי הגרמנים ובסופו של דבר נספה באושוויץ. עם סיום המלחמה עלתה נעמי עם אמה, אחיה ואחותה לישראל. היא הוכשרה כמורה לציור בסמינר אורנים ובהמשך רכשה תואר דוקטור בתולדות האמנות באוניברסיטה העברית. שנים רבות עבדה כמורה לאמנות לתלמידים מבית הספר היסודי ועד לסטודנטים במכללה, ובנוסף לכך הייתה רכזת תחום האמנות באגף לתוכניות לימוד במשרד החינוך. את מלאכת מגזרת הנייר למדה אצל ציפורה נאמן ובהמשך אצל יעל הוז, ועבודותיה הוצגו בתערוכות שהתקיימו בארץ ובעולם.

בראשית דרכה התמקדה קאסוטו במגזרת היהודית המסורתית בעלת האופי הדקורטיבי, שמדגישה סימטריה ושימוש בדגמים וסמלים יהודיים המחוברים זה לזה מבלי שיסתירו אחד את השני ואשר תכניה נוגעים באמונה, מסורת, חגים, מעגל החיים וכדומה. בהמשך, החליפה את התכנים המסורתיים בתכנים מורכבים המתייחסים לסיפורי התנ"ך ולחוויות אישיות, ואת הסגנון המסורתי האסתטי וההרמוני החליפה בסגנון הייחודי לה, בו היא משלבת גם טכניקת קולאז'. עם זאת, ניתן לגלות שלעיתים היא משלבת בעבודה אחת קטעים ברוח המסורת לצד אלה החופשיים והאקספרסיביים.  

דבורה גולדברגר

 

בדבר רכישה, נא לפנות לאמנית: 052-6733438 / 02-6733438

 

 

 

 

גלריית תמונות

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים