תערוכות בירושלים

חוה אפשטיין ואסתר ניומן כהן / קשר נשי

פתיחה: 23.2.18 נעילה: 9.4.18

תערוכות

תערוכתן המשותפת של חוה אפשטיין ואסתר ניומן כהן מוקדשת לנשים. בתערוכה ניתן לראות מגוון רחב של דמויות נשיות, שצוירו מהתבוננות ישירה ומתוך גישה אוהדת, ותוך כך גם נוגעות בכמה מהתכונות שמייחסות האמניות לבנות מינן. חלק ניכר מהעבודות צוירו במסגרת קבוצת אמני מוצא בה חברות שתי האמניות, שם הן מציירות מודלים אנושיים.

חוה אפשטיין מציגה סדרת עבודות בטכניקה מעורבת (שמן, קולאז', אסמבלאז' ותבליט), עם דגש חזק על יפי האישה בפרט ועל אסתטיקה בכלל. לעתים היא אף גודשת את עבודותיה באלמנטים קישוטיים, מבלי לחשוש שיחשבו ל"קיטש", ויוצרת בכך קישור בין נשיות לבין שפע. הנשים בציוריה מייצגות מגוון אתני רחב, והן מתוארות כצעירות, נשיות ונאות. ברקע של אחדות מהן משלבת אפשטיין טקסטים המשלימים את המידע אודותיהן. בהבעות הפנים מדגישה אפשטיין איכויות אנושיות כמו רגישות, תקשורתיות, חמימות ותום לב. בכמה מהעבודות מתכתבת אפשטיין עם אמני עבר כמו סנדרו בוטיצ'לי ואדגר דגה. בעבודות אחדות היא מציבה נשים מלאות כמודל ליופי, מה שמזכיר אולי מודל דומה המתקיים, למשל, בציוריו של אמן הבארוק פטר פאול רובנס.

אפשטיין, תושבת מודיעין, נולדה בירושלים, בוגרת המחלקה לאמנות באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. היא אמנית בתחומי הציור, הפיסול, האיור והכתיבה הספרותית לילדים ולמבוגרים, שספריה התפרסמו בגרסה דיגיטלית ומודפסת. שני אמנים שהשפיעו על דרכה האמנותית הם לדבריה הצייר יוסף הירש והפסל ברנרד רדר. במהלך השנים עסקה באופן אינטנסיבי ביצירה ובנוסף לכך לימדה אמנות בבתי הספר הירושלמים סליגסברג ופולינסקי, בבתי תלמיד ובאוניברסיטה העממית. כיום היא מעבירה סדנאות אמנות בבית הלוחם ולגמלאי בית החולים הדסה. הציגה כ-40 תערוכות יחיד, בין היתר במוזיאון ישראל ובמשכן לאמנות עין חרוד, וכמו כן השתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ובעולם.


אסתר ניומן כהן מציגה שלוש סדרות שמן עם דימויי נשים מגילאים ומוצאים אתניים שונים, שכל אחת מהן מייצגת פן אחר של הנשיות. הסדרה הראשונה, שהיא גם המוקדמת ביותר, נוגעת בחמימות ובאנושיות הנשית, כפי שהיא באה לידי ביטוי בתיאור יחסי קרבה בין נשים, שצוירו בסגנון עדין וזהיר. שתי הסדרות המאוחרות יותר, שצוירו על פורמטים גדולים, מייצגות נשיות חזקה ומוחצנת. בראשונה נוגעת האמנית באסתטיקה ובעוצמה הנשית, שבאה לידי ביטוי בדימויי נשים נאות ובוטחות שצוירו בסגנון נמרץ ואשר דמותן הגדולה ממלאת את חלל התמונה. בסדרה השנייה נוגעת האמנית בפן הפרוע והסוער של הנשיות, שבא לידי ביטוי בדימויי נשים מעוותות, שצוירו באקספרסיביות באמצעות משיחות מכחול נלהבות ורוויות צבע.

ניומן כהן, תושבת מבשרת ציון, נולדה בנאשוויל, טנסי, ובהמשך עברה עם משפחתה לסינסינטי, אוהיו. היא בוגרת האוניברסיטה הקונסרבטיבית J.T.S בניו יורק בלימודי יהדות ובוגרת אוניברסיטת קולומביה בהיסטוריה אמריקאית. בשנת 1970 עלתה לישראל וכתבה דוקטורט ביחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית, בנושא "זכויות האדם בשטחים המוחזקים". בהמשך השתלמה בפוסט דוקטורט באוניברסיטת הרווארד בנושא פשעי מלחמה. היא לימדה דיני מלחמה ומשפט פלילי בינלאומי באוניברסיטה העברית, בבר אילן ובמכללות שונות למשפט, ותוך כך השלימה גם תואר במשפטים באוניברסיטה העברית. בתחילת שנות ה-80 חזרה לצייר והשתלמה בקורסים במוזיאון ישראל, אצל האמניות רורי אלוויס ותמרה בריקמן, וכן באוניברסיטה העממית, אצל האמנים חוה אפשטיין ואלי ניאגו. הציגה בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות במקומות שונים בארץ. כדאי לציין, כי לצד אמנות וויזואלית, עוסקת ניומן כהן גם בכתיבת שירה ובשירה מוזיקלית.


דבורה גולדברגר

בדבר רכישה ניתן לפנות לאמניות – חוה אפשטיין 054-4374205; אסתר ניומן כהן 050-7457735.