תערוכות בירושלים

אסתר ליקסנברג בלוך / מבט ירוק

התערוכה תוצג בתאריכים:

5.9.18-29.10.18

תערוכות

ירוק היה צבע עיניה
של סקרלט או-הארה
וגם של עיני אמי

(מתוך השיר ירוק, מאת אסתר ליקסנברג בלוך)

בתערוכה מבט ירוק, הכוללת עבודות רישום, שמן ודיו, מסכמת אסתר ליקסנברג בלוך שנים רבות של יצירה אמנותית. היא מציגה כאן ציורי דיוקן, טבע דומם ונוף אותם ציירה מהתבוננות ישירה ואשר מתאפיינים בקומפוזיציות יציבות, אווירה נעימה והרמונית והדגשת יופיים של מושאי הציור.

קבוצת העבודות הראשונה כוללת דיוקנאות של בני משפחת האמנית, של "דוגמניות" מסדנאות הציור בהן השתתפה וכן דיוקנאות עצמיים שלה עצמה. את הדיוקנאות היא ממקמת על רקע נוף, חלל ביתי או רקע ניטרלי בגוונים אחידים, כשעיקר הדגש הוא על ההבעה ויפי הפנים. דיוקן מיוחד במינו הוא זה של אמה של ליקסנברג בלוך, שנעשה בשמן ומבוסס על רישום מוקדם שרשמה בנעוריה. אמה המנוחה של בלוך, תופרת במקצועה ואישה בעלת חוש אסתטי מפותח, גילתה עניין רב ביצירות של בתה. בדיוקנה היא מתוארת בזמן הפסקה מעבודות הבית, יושבת על כיסא, סינר לבן לגופה, כפות רגליה מונחות על הדום, ופניה, שצוירו בפרופיל מלא, מופנות אל עבר החלון. את שם התערוכה, "מבט ירוק", נתנה ליקסנברג בלוך כמחווה לאמה האהובה שירוק היה הצבע המועדף עליה.

קבוצה שנייה היא של עבודות טבע דומם שבהן חיברה האמנית בין כלי אוכל, חפצי נוי, פירות וירקות, אגרטלי פרחים, בדים, אבזרי ציור ועוד. בקומפוזיציות אלה, שמרכיביהן הוצאו למעשה מהקשרם וממיקומם "הטבעי" בחלל הבית, ביקשה האמנית לייצר דימויים נאים, כמקובל ברבים מציורי הז'אנר בהיסטוריה של האמנות, כדוגמת אלה של ז'אן-בטיסט סימאון שרדאן (1779-1699) או פול סזאן (1906-1839) הצרפתים, למשל.

הקבוצה האחרונה היא של עבודות המתארות נופים אינטימיים שצוירו בקרבת ביתה של האמנית או בירושלים, ולצדם נופים פתוחים מהסביבה הקרובה, וכן כאלה שציירה באיטליה. בציורים הללו ניתן לגלות ספסל בגינה, שביל גישה לבית, רהיטי גן ומרפסת, רחוב שכונתי ששורת מכוניות חונה בשני צדיו, בתים טובלים בירק, חורשות עצים, שכונת מגורים חדשה ועוד. הנופים צוירו בשתי מגמות סגנוניות, האחת מוקפדת והשנייה חופשית וספונטנית.

אסתר ליקסנברג בלוך נולדה והתחנכה באנגליה. בשנת 1976 עלתה לישראל עם בעלה ובתם הבכורה, והמשפחה קבעה את מושבה באלעזר שבגוש עציון, שבאותה עת היה מושב שיתופי, שם הם מתגוררים עד היום. הכשרתה האמנותית כוללת לימודי יסוד באמנות ב-Hornsey School of Art ולימודים לתואר B.A. באמנות ועיצוב טקסטיל ב-Camberwell School of Art, שניהם בלונדון. בישראל השתלמה במספר מוסדות, בהם מוזיאון ישראל, הסטודיו לציור ירושלים של ישראל הרשברג, מכללת ליפשיץ, מכללת אמונה והקובייה (לשעבר מרכז אמנות ירושלים). בין מוריה המשמעותיים היא מציינת את האמנים סיגל צברי ומאיר אפלפלד. במשך השנים לימדה אמנות ילדים ומבוגרים במתנסים ובמועדונים של גיל הזהב וכמו כן עיצבה גובלנים במפעל הגובלנים שפעל בזמנו באלעזר ולימדה עיצוב אופנה והדפס. ליקסנברג בלוך, שגם כותבת שירה, מקדישה כיום את עיקר זמנה ליצירה ולהעברת קורסים לציור בסטודיו שבביתה.


דבורה גולדברגר

התמונות למכירה. בדבר רכישה, נא לפנות לאמנית: 054-5931673