תערוכות בירושלים

זיוה עבר הדני ונעמי קאסוטו / בחלון

פתיחה: 12.5.17 נעילה: 19.6.17

תערוכות

בתערוכתן המשותפת "בחלון" מציגות זיוה עבר הדני ונעמי קאסוטו גרסה משלהן לאמנות מגזרת הנייר. אף שיצירות של מגזרות נייר שמות לרוב במרכז את הקישוטיות והאסתטיקה, השתיים רואות בתחום אמנותי זה אמצעי לביטוי רגשות. השתיים אף חולקות את אותו מבנה עבודה, לפיו המגזרת הינה חלק מעבודת הדבק, וכן משתמשות בדימוי של חלון ברבות מעבודותיהן.  

זיוה עבר הדני, תושבת ירושלים, נולדה בקיבוץ נגבה, כבת בכורה להורים חלוצים שעלו לארץ מפולין לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. אביה, שבתחילת דרכו היה דבוראי ולאחר מכן מורה, נטע בה את האהבה לספרות ולשירה. בגיל 24, בשנים שקדמו למלחמת ששת הימים, עזבה את הקיבוץ ועברה לירושלים. כאן עבדה במלאכות שונות, ובמקביל למדה פיתוח קול באקדמיה למוזיקה. לאחר מכן עבדה במשך שנים רבות כמורה בבית ספר יסודי, ותוך כך השתלמה בתחומי האיור והציור במוזיאון ישראל. את ההיכרות עם תחום מגזרת הנייר עשתה לאחר שפרשה לגמלאות, אצל ציפורה נאמן ויעל הוז.

בעבודות תמימות למראה מבטאת עבר הדני את התעלות הרוח שמעניקה לה האמנות בכלל, וזו העברית בפרט. העבודות נעשו כאיור לטקסטים מהתנ"ך (חלום יעקב), מהספרות ("ספר הדקדוק הפנימי" של דוד גרוסמן), מהשירה ("היא יושבה בחלון", "אל הציפור" של ביאליק), מהפזמון ("סרנדה לך" של נעמי שמר), מהקולנוע ("חלון אחורי" של היצ'קוק) ואף מהאמנות החזותית (ביקור בגלריה לאמנות נאיבית). מעבודותיה עולה הגעגוע לתקופת ילדותה ומבחינת סגנון מזכירים איוריה את ההרמוניה והפשטות שאפיינו את האיורים בספרי הילדים בארץ באותם ימים. תכונה נוספת הבולטת בעבודות היא ההומור, כפי שעולה למשל בשני התיאורים של חלום יעקב, אשר נדמים כמופעי קרקס משעשעים. את זיקתה של האמנית למוזיקה ניתן למצוא בתיאור של תווים מרחפים באחת העבודות, ובתיאור להק ציפורים על רקע שורת תווים בעבודה אחרת.

נעמי קאסוטו, תושבת ירושלים, נולדה בצרפת בעיר שטרסבורג. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה הבריח אביה את משפחתו לדרום צרפת, ולקראת סיומה הבריח אותה לשוויץ. הוא עצמו נתפס בידי הגרמנים ובסופו של דבר נספה באושוויץ. עם סיום המלחמה עלתה נעמי עם אמה ואַחֶיהָ לישראל. היא הוכשרה כמורה לציור בסמינר אורנים ובהמשך רכשה תואר דוקטור בתולדות האמנות באוניברסיטה העברית. שנים רבות עבדה כמורה לאמנות לתלמידים מבית הספר היסודי ועד לסטודנטים במכללה, ובנוסף לכך הייתה רכזת תחום האמנות באגף לתוכניות לימוד במשרד החינוך. את מלאכת מגזרת הנייר למדה אף היא אצל ציפורה נאמן ובהמשך אצל יעל הוז, ועבודותיה הוצגו בתערוכות שהתקיימו בארץ ובעולם.

בעבודותיה האקספרסיביות הרב שכבתיות מתארת קאסוטו עולם מסוכן ולא שקט, כשתוך כך היא נוגעת בפחדים קונקרטיים מחייה שלה, ובאלה המשתקפים בסיפורים דרמטיים מן התנ"ך. את האקספרסיביות היא יוצרת באמצעות שימוש בגוונים של אדום ושחור, ריבוי פרטים היוצרים תחושה של אי-שקט, הדגשת הבעות פנים, תנועה ואלכסונים, ותיאור בעלי חיים ועופות טורפים שמיוחסות להם תכונות שליליות, כמו זאבים ועורבים. את הסכנה המאיימת באופן אישי היא ממחישה ברגע רגוע לכאורה, בו מעיין בעלה בספר בחדרו, אינו מודע לסופה העזה המתחוללת בחוץ ומאיימת לפגוע בו. את החיים האורבניים כפי שהיא חווה אותם כיום, עם בנייה מואצת המתרחשת בקרבת ביתה, היא מתארת ככאוס, כפי שעולה מתיאור מגדל מגורים הנוטה מעט על צדו ולמרגלותיו ערמה של כלי רכב. מקום בולט בגוף העבודות של קסוטו מוקדש לגיבורים תנכיים כמו רחב הזונה, אליהו הנביא, מכל בת שאול והמלכה איזבל, הנמצאים במרכז דרמות של גבורה, הקרבה, קנאות דתית, אכזריות ורצח. המלכה איזבל, מעניין לציין, מתוארת כאן באמפטיה, כדמות טרגית שנושלה באכזריות ושלא בצדק ממעמדה הרם.

דבורה גולדברגר

בדבר רכישה, נא לפנות לאמניות: זיוה עבר הדני, טל' 02-67625330 / 054-5351180
נעמי קאסוטו, טל' 02-6733438 / 052-6733438


התערוכה מוצגת בלובי הירש ופתוחה לקהל הרחב כל ימות השבוע בין השעות 08:00-22:00