תערוכות בירושלים

רוני דוד / כתמי חול

פתיחה: 22.5.18 נעילה: 2.7.18

תערוכות

בתערוכתו כתמי חול מציג רוני דוד שתי סדרות של צילומי נוף, המנציחים תופעות ייחודיות לאזור המדברי של הארץ, חלקן טבעיות ובחלקן ניכר מגע ידיו של האדם. דוד שוטט בערבות יריחו, בקעת הירדן, ים המלח, נחל גרר, נחל צין, אורון, הר סדום, מעלה יאיר ועוד, ומצא חבל ארץ מפעים ומרתק, שגם אם קשה לשרוד בו, הרי ששלל הקומפוזיציות, התצורות והמרקמים של נופיו, מעוררים השראה.

סדרה התמונות הראשונה, בשחור-לבן, צולמה על סרט צילום במצלמת Husselblad, בפורמט מרובע של 6X6 ס"מ, ופותחה והודפסה על גבי נייר, לרוב בידי הצלם. כאן ניכרת זיקתו של דוד לצילום האמנותי במחצית הראשונה של המאה ה-20, המאופיין במראה מלוטש, ניגוד חריף בין אור לצל, זוויות צילום לא שגרתיות וקיומה של אווירה מעט סוריאליסטית. 

הסדרה השנייה צולמה בצבע במצלמה דיגיטלית 24X36 מ"מ, פותחה במעבדה והודפסה על גבי קנבס בפורמט גדול מזה של צילומי השחור-לבן. כאן ניכרת זיקתו של דוד לאמנות הציור, כפי שעולה מהבחירה במצע קנבס ומהעיבוד הצבעוני לגוונים עזים, כמעט ארסיים, המעוררים אסוציאציה לעבודות שמן. 

חלק מהדימויים בתצוגה משקפים תופעות הייחודיות לאזור בו צולמו, כמו למשל צמחייה מדברית הנאחזת בקרקע היבשה, דיונות שעוצבו בידי הרוח או רגבי אדמה בתהליך התייבשות. דימויים אחרים מלמדים על ההתערבות האנושית בטבע המקומי, כפי שניתן לראות בסימני צמיגי רכב בחול, טביעות נעל בבוץ, כביש סלול החותך את הנוף, מבני תעשייה, פסולת תעשייתית, עמודי חשמל, יישוב בדואי או צינורות שנשכחו בשטח. לדברי דוד, מה שהוא רואה לנגד עיניו משמש כחומר גלם לבניית התמונה. לא המציאות היא זו שמעניינת אותו אלא אופן ראייתו אותה. כך, נושא התמונה מבחינתו הוא ראיית הצלם ולא האובייקטים המצולמים.

רוני דוד, תושב הר אדר, נולד בעירק בשנת 1949. בהיותו בן שנה עלה עם הוריו ואחיו הבכור לישראל, והמשפחה התיישבה בירושלים. לאחר סיום לימודיו בבית הספר התיכון בית חינוך התגייס לצבא ושרת כצנחן. עם השחרור, פנה ללימודי צילום במכללת הדסה תוך התמחות בצילום מדעי וטכני. מאוחר יותר למד צילום אמנותי ב-(SVA) School of Visual Arts בניו יורק. עם סיום לימודיו שם, חזר לארץ והפך למורה לצילום בבצלאל, קמרה אובסקורה ומכללת הדסה, הקים סטודיו לצילום משלו, ובמקביל למד פילוסופיה באוניברסיטה העברית. לאחר כמה שנים סגר את הסטודיו ועסק בעבודות שיפוץ ובנייה. כיום הוא מקדיש את מרבית זמנו לצילום, בעיקר באזורים המדבריים של הארץ. בנוסף לכך, הוא עומד בראש קבוצת "ליטבי", המאגדת קבוצת צלמים הנפגשים לביקורת עבודות ב"בית הצייר" – הבית בו חי ופעל האמן פנחס ליטבינובסקי. במהלך השנים הציג בתערוכות קבוצתיות, בין היתר בביתן הלנה רובינשטיין, בית האמנים בירושלים, בניני האומה וסינמטק ירושלים.      

דבורה גולדברגר

 

התמונות למכירה. בדבר רכישה, נא לפנות ישירות לאמן: 052-8578757