תערוכות בירושלים

חמסות פסיפס לשלום

התערוכה תוצג בתאריכים:

5.7.18-31.8.18

תערוכות

פסיפס עשוי כול כולו משברים וחתיכות, המתחברים יחדיו לשלמות אחת נפלאה, כמו האנשים השונים בארצנו הקטנה, שיחד יוצרים פסיפס אנושי מופלא.

''הדרך האמנותית והיצירתית היא פלטפורמה אידיאלית לתהליך ההבנה וההכרה ההדדית ואנו מאמינות בה מאוד.''

אומרות האמניות ובראשן אראלה קדם מרחובות, שיזמה את הרעיון לפני כשנה וחצי. אל אראלה הצטרפו למעלה מ-50 אמנים רובן נשים בעלות גלריות לפסיפס, המפוזרות בכל רחבי הארץ והן מובילות בהתנדבות יוזמה חברתית אמנותית בשם "חמסה לשלום"- خمسة السلام.  מדובר בחמסות פסיפס בממדים גדולים,  120X60 ס''מ. כל חמסה שכזאת, מורכבת ממקבץ של חמסות קטנות, מעשה ידי כל אמן ואמן במסגרת קבוצתו הייחודית. חברי הקבוצות השונות כוללים, יהודיות וערביות, צ'רקסים, נכי צה"ל, בדוויות, ילדים ומורים, ניצולי שואה, חולי סרטן ועוד.

המשתתפים במפגשי האמנות, שואפים לקדם את רעיון קבלת האחר, מכל היבט אפשרי - לאומי, פוליטי, חברתי ואישי, תוך התייחסות ליהודים וערבים, דתיים וחילוניים, חולים ובריאים, צעירים וקשישים ועוד. הרעיון מתבסס על ההכרה כי כולנו מונעים בידי הצורך באהבה, כבוד וביטחון, ובכולנו מפעמת תקווה לחיים של שלום, אחווה ורעות, עם עצמנו ובעיקר עם אחרים.

החמסה, על פי הויקיפדיה, היא קמע בצורת כף יד בעלת חמש אצבעות פרושות, לרוב בצורה סימטרית, האמור להגן מפני עין הרע, הנפוץ במזרח התיכון וצפון אפריקה. מקורותיה של החמסה קדומים, והם נעוצים, כנראה, בסמלה של תנית, אלת הירח של ממלכת קרתגו. על-פי המסורת המוסלמית היד מייצגת את ידה של פאטמה, בתו של מוחמד נביא האסלאם. ביהדות, הרב רואי מרגלית כתב בשם החיד"א והבן איש חי שהאות "ה" היא סגולה כנגד עין הרע. לפיכך, נהגו בקהילות מסוימות לעשות חמסה, השקולה לערך של האות "ה" בגימטריה. אותו רב הסיק כי אין איסור להשתמש בחמסה, אם אין מייחסים לה כוח משל עצמה.

המסע של תערוכת החמסות, שמספרן הולך וגדל מתערוכה לתערוכה, החל בעיר חדרה עם תצוגה של 24 חמסות. כשהוצגה לאחר מכן בגן העיר בתל אביב, כבר מנתה 34 חמסות. בהמשך, הוצגה התערוכה בשגב שלום, נתניה, פתח תקווה, גבעת וושינגטון, עכו ורמלה. בית שמואל בירושלים משמש כתחנה התשיעית במסע זה, ומספר החמסות המוצגות בו כעת, הוא 43.

המסע עוד לא תם, והדרך אל שנת 2019 רצופה בתחנות נוספות.

 חוה גדיש, אוצרת התערוכה