תערוכות בירושלים

רות בלום, שלמה בן יונה ואסתר רוזנטל / בעיקר נופים

פתיחה: 1.12.17 נעילה: 8.1.18

תערוכות


האמנים הירושלמים רות בלום, שלמה בן יונה ואסתר רוזנטל מציגים בתערוכה בעיקר נופים עבודות המפנות מבט אוהב אל העולם. השלושה, שהחלו את דרכם האמנותית בגיל מבוגר יחסית, מדגישים בציוריהם כאן איכויות כמו חיוניות, הרמוניה ואסתטיקה שהם מוצאים בסביבתם.
 
רות בלום נולדה וגדלה בתל אביב והתחנכה בבית ספר לילדי עובדים א.ד. גורדון, שהטביע בה את האהבה לאמנות ומלאכת הכפיים ואחריו בבית הספר תיכון חדש. בהמשך למדה היסטוריה ומקרא באוניברסיטה העברית, רכשה תעודת הוראה ועבדה כמורה בבתי ספר תיכוניים, תחילה באשקלון ולאחר מכן בירושלים. במשך כשנתיים היא ניהלה בית ספר תיכון ישראלי בניו יורק, ולבסוף שימשה כמפקחת באגף לחינוך מבוגרים במשרד החינוך. בשנים האחרונות היא מתנדבת בשירותי מידע במוזיאון ישראל. את הכשרתה האמנותית רכשה בלום אצל האמנים נעמי בריקמן, מארק ינאי, עדנה אוחנה, סיגל צברי ומאיר אפלפלד. בתערוכה היא מציגה סדרה של רישומים בעיפרון ופסטל, שציירה מהתבוננות ישירה, מרביתם נופי ירושלים והסביבה ומיעוטם נופי פרובנס. המרכיב הדומיננטי ברישומיה הוא הצמחייה העשירה הנעה עם הרוח, שבנופי העיר אף מתוארת כישות השלטת במרחב, בולעת את הבתים ומסתירה אותם כמעט לחלוטין. קווי הרישום האינטנסיביים של בלום מלמדים על עבודה הנעשית בהתלהבות ובסערה, אולי כביטוי להזדהותה עם הטבע הסובב אותה.
 
שלמה בן יונה (2017-1927), נולד בהונגריה בעיר מישקולץ. את לימודיו בתיכון נאלץ להפסיק בשל פרוץ מלחמת העולם השנייה. עם סיום המלחמה פנה ללימודי רפואה, אותם קטע כשעלה לישראל בשנת 1948. הוא התיישב בירושלים, למד עבודה לבורנטית ושנים רבות עבד במעבדה של בית הספר לרפואה בבית החולים הדסה. בנוסף לכך התמחה גם בשרטוט דיאגרמות רפואיות. בגיל 40 החל להשתלם בציור אצל אמנים שונים, בהם דליה שגב ומישל קישקה. עם פרישתו לגמלאות, הגביר את עיסוקו באמנות ואף העביר סדנאות ציור לקשישים בבתי אבות. מתוך גוף העבודות הגדול שהותיר בן יונה אחריו, נבחרה סדרה המתמקדת בנופים עירוניים ונופים פתוחים בארץ ובעולם, שצייר בפסטל, פחם, אקוורל או דיו. בנופים אלה שוררת אווירה נינוחה והרמונית, אם בשל הצבעוניות הנעימה לעין, ואם בשל בחירה בתיאורים של בילוי בשעות הפנאי, כמו למשל טיול ברחובה של עיר, או חגיגה כפרית בצל העץ שבגינה. העבודות משקפות את זיקתו של האמן לנופי אירופה בה נולד ולישראל בה חי את מרבית שנותיו. ראויה לציון גם נטייתו למינימליזם בעבודות הדיו והאקוורל.

אסתר רוזנטל נולדה ב-1935 בעטרות להורים יוצאי גרמניה. היא למדה בבית הספר היסודי בכפר הילדים בן שמן, והמשיכה בתיכון המקצועי סליגסברג בירושלים, תוך התמחות באופנה ורקמה. עם סיום השירות הצבאי פנתה ללימודי הוראה בסמינר למורות בסליגסברג, והתמחתה במלאכת מחשבת. במהלך לימודיה החלה לעבוד כספרנית באוניברסיטה העברית, שם עבדה, בספריה של מדעי הרוח, עד פרישתה לגמלאות בשנת 1987. את הכשרתה בציור, בפרט בציור נופים, קיבלה אצל האמן אברהם מנדאל, ובהמשך גם אצל האמן אלי שמיר. כל השנים רקמה רוזנטל וציירה במקביל, אך בשנתיים האחרונות היא מתמקדת ברקמה בלבד. בתערוכה היא מציגה שתי סדרות של עבודות – הראשונה מתמקדת בנופים מקומיים ואילו השנייה בפרחים, המוצגים כזרים באגרטל, כצמחי בר או כעצים מלבלבים. מרבית העבודות צוירו באקוורל, אקריליק ופסטל ואילו מיעוטן הן של מלאכת רקמה. כאן המקום לציין כי עבודה על רקמה אחת בלבד אורכת כשנה. לעבודותיה של רוזנטל אופי אורנמנטלי, המתבטא בצבעוניות הנעימה לעין, בעושר הצורני ובריבוי הפרטים וכן בקווי המתאר הרכים, הנדמים לעיתים לזרימה של מים, גם אם מדובר בנוף סלעי.
דבורה גולדברגר

בדבר רכישת עבודה, נא לפנות לאמנים. רות בלום: טלפון 02-5618535 נייד 050-9066658                                                                    עודד בן יונה: טלפון 04-9902206 נייד 050-5901564  אסתר רוזנטל: טלפון 02-5660559