נפלאות היקום

יום ב החל ב - 06/11/2017

מחיר: 620.00, 8  מפגשים

פריצות דרך וגילויים חדשניים בחקר היקום

לאחר שסקרנו את הסוגיות העומדות לפתחה של האסטרופיזיקה בתחילת המאה ה-21 בקורס הקודם, נתמקד הסמסטר בעיקר במערכת השמש – אך לא רק בה.
נסקור סוגיות כגון מדוע מאדים מסקרן אותנו כל-כך ומה אנחנו מנסים למצוא על פניו? מדוע הודח פלוטו ממעמדו ככוכב לכת? נעמוד על תכונותיהם של אסטרואידים ושל שביטים כדי לבדוק האם יוכלו לספק הסבר להיווצרות מערכת השמש.

מרצה: אילן מנוליס. אסטרונום. מנהל את מצפה הכוכבים במכון ויצמן למדע. כיהן בעבר כיו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה.

סמוך ליום הקצר בשנה נבחן את תנועותיו של כדור הארץ בחלל כדי להבין מה מיוחד ביום הזה ובמפגש נוסף נתוודע לאטמוספירה התוססת של כדור הארץ. אך לא נזנח נושאים עכשוויים באסטרופיזיקה, כגון משימת החלל קפלר והחיפוש אחר כוכבי לכת דמויי ארץ מחד גיסא וכיצד מתפקדים מצפי כוכבים מודרניים מאידך גיסא.

ההרצאות המובאות בסדרה זו אינן מניחות כל ידע מוקדם ואינן מבוססות בהכרח על הפרקים שנידונו בחלקה הראשון של סדרת ההרצאות, מאחר וכל הרצאה עומדת ברשות עצמה.תאריכי המפגשים: 6.11.17 / 20.11.17 / 4.12.17 / 25.12.17 / 8.1.18 / 22.1.18 / 5.2.18 / 19.2.18

 
אפשרות חניה בתשלום בחניון היברו יוניון קולג' בתיאום מראש

נושאי הקורס:

 • מאדים – כוכב הלכת המסתורי 
  מאז ומתמיד שבה כוכב הלכת מאדים את הדמיון האנושי. בעידן המודרני נשלחו אל פניו יותר חלליות מאשר לכל גוף אחר במערכת השמש, למעט כדור-הארץ. מדוע? מה למדנו? האם באמת היו פעם מים זורמים על-פני מאדים? האם הם מצויים שם גם כיום? והאם יש עליו חיים?
 • מערכת השמש החדשה, או: מה קרה לפלוטו? 
  באוגוסט 2006 הוסר שמו של מה שנודע עד אז ככוכב הלכת התשיעי מרשימת כוכבי הלכת במערכת השמש. מה גרם לכך? איך נראית מערכת השמש כיום, קרוב לעשור לאחר מכן ומי הם מרכיביה?
 • אסטרואידים – לא סתם גושי סלע בחלל 
  מהם האסטרואידים? ממה הם עשויים? מה למדנו בשנים האחרונות לגביהם שלא ידענו? האם יוכלו אי-פעם לשמש אותנו? והאם ניתן ללמוד מהם כיצד נוצרה מערכת השמש?
 • שביטים – גופים קטנים, הפתעות גדולות 
  מה הם השביטים? האם יש הצדקה לפחד שעוררו כשנצפו על כיפת השמיים בימי קדם? ממה הם עשויים? מדוע הם מופיעים לפתע בשמינו? כיצד נוצרו ומה מקורם? ומה לימד אותנו המחקר בעזרת חלליות לגבי גופים אלו?
 • כדור הארץ בחלל
  על היום הארוך והקצר בשנה ומה שביניהם סיפור תנועותיו של כדור הארץ סביב צירו וסביב השמש רווי באי הבנות וחצאי אמיתות. ההרצאה מבהירה בשפה קליטה את אחד הנושאים הקשורים לחיי היום-יום שלנו (תופעת היום והלילה, העונות, הנקיפה) ולמרות זאת בלתי מושגים.
 • האטמוספירה מעלינו 
  רבות מתופעות הטבע הייחודיות והמרשימות ביותר מתרחשות באטמוספירה המקיפה את כדור הארץ. דקה ושברירית, תומכת בקיומם של חיים, אטמוספירה זו פותחת לנו צוהר להבנתן של תופעות פיזיקליות רבות. נדון בתופעות מטאורולוגיות ואופטיות באטמוספירה ונספק הסברים פיזיקליים, לעתים מפתיעים, לתופעות הנצפות. נצא מן ההרצאה עם ידע להתבוננות מחודשת על רבות מהתופעות המתרחשות בסביבתנו היום-יומית. ההרצאה מלווה במצגת ובה תמונות מרהיבות וסרטוני ווידאו נדירים.
 • טלסקופים, מצפי כוכבים ומצפים רובוטיים 
  כיצד נוצר הטלסקופ? מי עשה בו שימוש לראשונה למטרות אסטרונומיות? כיצד באמת הוא פועל? מה הם מצפי הכוכבים הגדולים בעולם ומה השיקולים בבחירת המיקום שלהם? והיכן המקום הטוב ביותר להציב בו טלסקופ? כמו כן, מה מאפיין מצפה כוכבים בן ימינו? אילו התפתחויות טכנולוגיות¸אין נוכחות לצופה במהלך הלילה? איך מתפעלים מצפה כזה ומה עוד צופן העתיד?
 • שבעת העולמות החדשים 
  בחודש פברואר 2017 דווח על גילוייה של מערכת שמש ובה שבעה כוכבי לכת דמויי-ארץ. את התגלית המדהימה השיגה קבוצת חוקרים בלגיים שנעזרה בטלסקופ קטן המצוי בשמיים הדרומיים של כדור הארץ (בצ'ילה) בעזרת טלסקופ החלל ספיצר. מה משמעות הגילוי? כיצד התגלו שבעת כוכבי הלכת? מה אנחנו יודעים עליהם? מה הסיכויים שיתקיימו שם חיים? ומתי נוכל לבקר בהם? על כל השאלות הללו ונוספות ננסה לענות בהרצאה מרתקת זו.

רישום לקורס

הרישום הסתיים. נשמח לראותכם באירועים אחרים בבית שמואל.